Yerli Otomobil

Paylaş
 

 

Yıllardır hayalini kurduğumuz ve bir türlü gerçekleştiremediğimiz Yerli Otomobil projesi artık gerçeğe çok yakın. Üretilmesi planlanan Türkiye’nin ilk yerli otomobili parçalarıyla birlikte yüzde 85 oranında yerli olacak.

Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK açıklamış olduğu proje detaylarında Dünya’da ki en büyük otomotiv şirketlerinden biri olan General Motors’un Cadillac BLS, ve Saab 9-3 modellerinin üretilmesinde kullanılan Epsilon adında ki üretim platformunu satın alındığını belirtti. Alınan bu üretim platformunda station, hatchback ve SUV model araçların üretimine uygun olduğunu belirtti. Fakat oluşan bir çelişkide şu şekilde neden üretim bantları satın alındı, insanların aklındaki soruları da şu şekilde yanıtlayan Sn. Işık  “Türkiye’de otomobil üretmenin pek fazla seçeneği yok önümüzde iki seçenek var , seçeneklerden birisi ya bu arabayı sıfırdan imal etmek herşeyi ile birlikte ve bunun mühendiliği bana ait olacak ve burdaki sorun ise bu bana en az 3-5 sene arası bir zamaan mal olacak ve 1 milyar dolara gibi bir paraya harcanak, diğer bir seçenek ise dünyada kendini kanıtlamış bir şirketi satın alarak beni 1 milyar dolar ve 3-5 sene gibi bir zamandan kurtaracak”

Sn. Fikri Işığın söylemleri bu yönde ne olursa olsun ikinci yöntem ile yerli araba projesi hayata kazandırılmaya çalışılacak ve bizler bunu sabırsızlıkla bekliyor olacağız.

Yerli Otomobil projesini hayata geçirmek için ise Tubitak ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı birlikte güçlerini birleştirerek Yerli Otomobil üzerinde çalışılacak. Projenin hayata geçirileceği yer ise hem stratejik hemde jeopolitik yeri bakımından Sakarya bölgesi ve civarı düşünülmekte.

Son olarak ise kendi görüşlerime yer vermek istiyorum; yapılacak olan Yerli Otomobil projesi tamamen yerli üretim yapılabilirdir yani gidip Dünya’da saygınlık kazanmış şirketlerin üretim bantlarını yada hak mülkiyetlerini satın almamıza gerek yoktu. Bakan Fikri Işığ’ın3-5 sene zaman kazanacağız söylemleri bence doğru değil bu millet Devrim Arabasından beri yerli otomobilin hayalini kurmakta birkaç sene daha bekleyip bu iş için tamamen yerli sermaye kullanılaarak yerli otomobil yapılabilirdi.

Bu yazı 997 kere okundu.

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun