Xenon Far Nedir ? Xenon Far Yasak mı ?

Xenon-Far-yasak-mi-otosektor-com
Paylaş
 

Xenon Far Nedir ?

Xenon far şu sıralar sıkça kullanılan sevilen bir far çeşididir. Peki tam olarak Xenon Far Nedir ? Zenon diye okunan bu farlarda 2 li sistem vardır. Ampul ve yardımcı sistemin birleşimidir. Arka tarafında xenon ampul çakarı, ön tarafında mercek ve perdeler ek olarak tamponun ön kısmında far yıkama sistemiyle harika bir sistemdir.

Xenon farlar sürücünün daha iyi görebilmesi karşı taraftan geleninde gözünü rahatsız etmemesi için geliştirilmiştir. Bu sistemin en önemli özelliği aydınlatmanın yol üzerine yoğun olarak düşmesidir. Kullanılan gelişmiş sistem sayesinde ışık sadece zemini aydınlatır bir metre yukarıya bile ışık yansıtmaz. Bu sayede karşıdan geleni rahatsız etmez.

Xenon farın renkleri genellikle beyaz olmak üzere birkaç çeşittir. Genelde bu renk arka tarafında kullanılan ampulle ilgilidir.

Xenon Far Yasak mı ?

Standart donanım testlerinden geçmiş orjinal xenon farların kullanımı serbesttir. Zaten yeni model bazı araçlarda Xenon far mevcuttur. Aracınıza sonradan taktırmak isterseniz de bir kaç gerekli koşulu yerine getirdiğiniz taktirde sorun olmayacaktır. Bu konuda önemli olan eksiksiz sağlamaktır bu koşulları. Mesela Xenon ampülü takıp, önüne merceği kullanmazsanız veya far yıkama sisteminiz yoksa kullanıma uygun değildir ve ceza alabilirsiniz.

Bu yazı 1978 kere okundu.

YAZAR HAKKINDA

Bunlar da ilginizi çekebilir

Facebookta bizi bulun