Vitesin Zor Geçmesinin Nedenleri

Paylaş
 

 

Vitesin zor geçmesi yani vites sertleşmesinin nedenlerini size açıklıyorum ve elimden geldiğince size çözüm sunmaya çalışacağım.

Viteslerin geçiş zorluğunun nedeni aslında mevsimsel olabilir. Kış aylarında vites yaz aylarında olduğu kadar yumuşak olmayabilir. Fakat kışın geçişlerde dişlilerden ses gelmiyor ve geçişlerde sorun yoksa, sadece sertleşmesi rahatsız ettiyse sorun şanzıman yağı olabilir. Hava sıcaklıklarının düşmesiyle yağ bir miktar yoğunlaşır ve akışkanlığı azalır. Dişlilerin bu yüzden sürtünme miktarı artar ve sizde bunu hissedersiniz. Eğer yaz aylarında sorun yaşamıyorsanız vites sertliğinin sebebi budur demektir. Çözümü ise daha ince bir yağ ile değiştirmektir.

Vitesin zor geçme nedenlerinden bir tanesi de vites halatında olabilecek yıpranmadır.

Vites halatı yıpranma ve paslanmaya karşı şeffaf kaplama ile kaplanmıştır. Şeffaf kaplama ise plastik bir kılıfla örtülüdür. Vites halatı bunlar sayesinde rahat bir şekilde hareket eder. Üzerindeki plastiğin amacı vites telini su ve toza karşı korumaktır. Şeffaf kaplama ise zamanla aşınır ve vites teli üzerinden yok olmaya başlar. Bundan dolayı vites teli plastik kaplamaya sürterek zorlanmaya başlar. Sizde bunu vites sertleşti olarak algılarsınız. Burada oluşabilecek diğer sorunsa halattaki tellerin kopması olabilir. En iyi çözüm değiştirmektir.

Eğer sorununuz geçmedi ve hala vites geçişleri sert diyorsanız dişlilerini yağlatarak çözebilirsiniz.

 

Bu yazı 594 kere okundu.

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun