Gürcistan’dan Araba Getirme

gurcistandan-araba-getirme.jpg
Paylaş
 

Bugün sizlere merak edilen bir konudan Gürcistan’dan araba getirme konusundan bahsedeceğiz. Değişen kanunlardan sonra ülkemizde hem merak hemde iş halini aldı bu Gürcistan’dan araba alma olayı. Tabi bunun nedeni ülkemizdeki vergiden dolayı yurt içinde ki araç pahalılığıdır.

2015 senesinin Ekim ayında çıkan kanunla beraber yurt dışından getirilen aracın ülkede kalma süresi 6 aydan 24 aya çıktı. Kanun 13 Ekim 2015 de resmi gazetede yayınlandı. Bununla birlikte çifte vatandaşlığa sahip olanlar, yurt dışında aracı olanlar hemen hazırlıklara başladı. Türkiye’nin sınır komşusu olan Gürcistan bu işin en çok yapılan ülkesi haline geldi. Sebebi ise Türkiye’den 3 te 1’i oranında ucuz araçlara sahip olması.

Gürcistan’dan nasıl otomobil getirilir ?

Bunun için şartlardan bir tanesi çifte vatandaşlığa sahip olmanız. Eğer sahipseniz diğer ülkenden aracı alıp gümrük mevzuatlarına uygun alarak Türkiye’de 6 ay, Avrupa Birliği ülkelerinde ise süresiz olarak kullanabilirdiniz. Türkiye de ki değişiklikle beraber bu 6 ay vergiden muaf olan sınır 24 aya yükseltildi.

Çifte vatandaşlığı olmayan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak Gürcistan’dan araba almak istiyor iseniz oradan vekaleten araç alabileceğiniz biri olmalı. Gürcistan herkese açık bir araba pazarına sahip yani girip araba alabilirsiniz fakat ne yazık ki Avrupa Birliği üyesi ülkelere sadece tescil hakkı veriyor. Siz 2 sene kullanmak istiyorum derseniz şunu da bilmelisiniz ki; aldığınız araç kimin üzerine kayıtlıysa yalnızca aracı o kişi ve 1. dereceden yakını kullanabilir. Bu yüzden getirdiğiniz araç başkasının adına kayıtlıysa kanunen yasak bir iş yapmış olursunuz.

Gürcistan’dan Alınan Aracı Türkiye’de Kullanma

Eğer yukarıdaki şartlardan birine uygun bir şekilde aracı aldıysanız 2 sene sorun yaşamadan kullanabilirsiniz. 2 sene sonra iki seçeneğiniz olacak.

  1. Aracı Tekrar sınırdan geçirmek
  2. Türkiye’de kalması için gerekli vergiyi ödemek

Eğer Gürcistan’da da ikamet ediyorsanız 2 araç alıp süre yaklaştığında değiştirmekte mümkün elbette. Son olarak bu işlemleri yapan siteler, kişiler oldukça çoğaldı. Güvenilir kişilerle iletişimde olduğunuza emin olmanız önemli.

Bu yazı 739 kere okundu.

YAZAR HAKKINDA

Bunlar da ilginizi çekebilir

Facebookta bizi bulun