Fiat Egea

Paylaş
 

İtalyanlar’ın en son çıkardığı model Fiat Egea model konsept aracı görücüye çıktı. Büyük bir kısmı Türk mühendislerin çalışması sonucu üretilen Egea, 520 milyon dolar bütçe harcanarak yollara çıkan Fiat Egea’nın hedefi ise yeni yılda Türkiye’de en çok satan araç olmak.

İLK İZLENİMDSC_3365-1024x6781

İlk olarak direksiyon ile başlamak gerekirse, direksiyon panelinde oldukça fazla düğmeye yer verilmiş. Direksiyon simidi ise oldukça modern görünüşüyle dikkat çekmeyi başarmış diyebiliriz. Bir diğer ilk dikkat çeken konu ise kullanışlılık yaratmak için iç mekanda oluşturulmuş 12 litrelik eşya gözü.

Evet dediğimiz gibi Fiat Egea piyasaya sürüldü ve sürülen ilk kasa ise şekli ise Sedan, daha sonra diğer kasa modellerininde(Hatchback ve station wagon) 2016 yılında piyasaya sürülmesi beklenmekte.

ARAÇ HAKKINDA

İlk olarak boyutlar hakkında bilgiverecek olursak, 4532 mm uzunluğa 1792 mm genişliğe sahip ve 1497 mm yüksekliğinde, aks mesafesi ise 2637, bagaj hacmi 520 litre. Akıllara gelecek olan bir soru ise kullanışlılık konusu ise, araç genel olarak standart kullanışlılık özelliklerinde fakat bagaj kapağının düğmesine basıldıktan sonra bagajın istenilmeyen bir biçimde en üst noktaya çıkması göze batan ilk noktalardan bir tanesi.

Muhakkak herkesin aklına güvenlik konusu gelmiştir. Sedan kasa Egea’nin üretimi için 2 bin mühendis görev yapmış ve bu çalışmaların %70’i Tofaş tarafından gerçekleştirilmiştir. Sadece Tasarım, rüzgar tüneli, çarpışma testleri konusunda İtalya’da ki arge merkezleri kullanılmıştır. Sedan Fiat Egea sağlamlık ve dayanıklılık konusunda büyük iddia sahibi Egea, bu iddiasını ise gövde kısmının yapımının yüzde 80’inin yüksek mukavementli çelikten üretilmesi yatıyor.

Tasarım konusundan da bahsetmet gerekirse, tasarımı ile çok farklı bir konumda olan Egea yayvan ızgaraya doğru  girinti yapan farlar, krom görüntüsüyle çıkıntılardan oluşan ızgara ve güçlü görüntüsüyle motor kaputu Fiat Egea’ya faklı ve güçlü bir görüntü katmış durumda. Arka kısımda ise stop lambaları araca çok karakteristik bir hava katmış yatık V şeklindeki stop lambları geçten çok şık bir görüntü yakalanmasını sağlamış.

TEKNİK VERİLER

Fiat Egea 1.6 Multi Jet II Dizel yakıt seçeneğine sahip 110 beygir gücünde 6 ileri manuel bir şanzumana sahip, maksimum hız olarak ise 199 km/s olarak belirtilmiş aracın ortalama yakıt sarfiyatı 3,7/100 km ağırlığı ise 1270 kg. Fiat Egea, tabiki tek motor seçeneği sunmamakta bu motor seçeneğiyle birlikte 2 motor seçeneği de mevcut.

FİAT EGEA FİYAT

Fiat Egea’nın 1.4 litre Fire versiyon modeli(giriş modeli olarak da gösteriliyor) 49.900 TL’den başlamakta. 1.3 Multijet II’nin fiyatı 60.400 TL’den başamakta ve son olarak 1.6 Multijet II’nin fiyatı da 67.400 TL’den başlayan fiyatlar ile satışa sunulmakta.

Evet yazımızda Fiat Egea Sedan modelini farklı motor seçenekleriyle inceledik ve kendi yorumlarıma biraz yer verecek olursam, büyük bir kısmı Türk mühendisler tarafında geliştirilen Fiat Egea Türkiye standartlarında diğer marka arabalara bakacak olursak hem fiyar olarak hemde kulanışlığı bakımında oldukça üstün bir araç. Tabi ki bazı eksiklikleri göz önüne alabilir fakat bunlar umursanmayacak küçük eksiklikler. Sonuç tüm özellikleriyle incelediğimiz Fiat Egea Sedan sınııfıdan oldukça iddialı bir konumda.

 

 

Bu yazı 1536 kere okundu.

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun