2015 Yeni Scirocco Teknik Özellikleri

2015 Yeni Scirocco Teknik Özellikleri
Paylaş
 

Ekim ayı içinde Yeni Scirocco’yu tanıtan Volkswagen grubu geçen yıldan herkesin aşina olduğu Scirocco üzerinde pek fazla değişikliğe gitmeden bazı ufak değişiklikler ile yeni Scirocco’yu görücüye çıkardı. Volkswagen’in tasarımında özellikle neden değişikliklere gidilmediği konusunda ise yetkililer, zaten kullanıcı tarafından beğenilmiş bir kasa modeli üzerinde fazla bir değişiklik yapmak  risk olacağı için ufak değişiklikler ile görünüşe pek dokunulmamış.

2 tür olarak çıkarılan Wolkswagen Yeni Scirocco, 1.4lt TSI BMT 125 PS Manual(Euro 6) ve 1.4lt TSI 160PS DSG(Euro 5) olarak 2 farklı motor seçenekleri ile kullancılara sunulmuş.

Yeni Scirocco Teknik Özellikleri

İlk önce teknik incelememizi gerçekleştirelim daha sonra diğer özellikler hakkında bilgiler vereceğim. 1.4lt TSI BMT 125 PS Manual motorlu araç hakkında bilgi verirsek 4 silindirli TSI benzinli bir motor kullanıyor diğer motoro göre biraz daha tasarruflu olduğu düşünülebilir. Motorumuz max gücü 5000-6000 devirde 125 beygir güç üremekte ve 6 ileri manual vites ile 200 Nm tork üretebilmektedir. Diğer motor çeşidimize yani Euro 5’in motor özelliklerine gelirsek bu motor Euro 6 gibi bu motorda da 4 silindirli TSI benzinli bir motor kulanılmış ve 1.4 motor hacmine sahip ve 7 ileri DSG şanzıman sahip bu motor 160 beygir güç üretmekte. Tüm bu motor güçlerine sahip Yeni Scirocco Euro 6 0-100 hızlanmasına 9.3 saniyede ve max. 203 km/s olarak belirtilmiş. Diğer model Euro 5 ise 0-100 sn 8.0 sn çıkmakta ve max hız 218 km/s ulaşmakta.

Herkesin beklediği yakıt tüketimi konusunda ise Euro 6 model 100km de şehir içi 6.8 lt şehir dışı 4.5 litre yakıt tüketmekte ortalama olarak 5.4 lt gibi bir yakıt sarfiyatı yapmak ve bence bir spor araba için oldukça tasarruflu bir yakıt sarfiyatı yaptığını söyleyebiliriz. Co2 emisyonu olarakda 125g/km olarak ölçülmüş. Diğer model Euro 6 ise şehir içi 8.0 lt, şehir dışı 5.4 lt ortalama olarakda 6.3 lt yakıt tüketmekte. Tükettiği bu yakıta görede 147g/km Co2 salınımı yapmakta.

Verilen bu teknik özelliklerden sonra hangi model alınabilir soruları aklınızda belirmiştir. Ben bir otomotiv mühendisi öğrencisi olarak kendi fikrimi belirtmek gerekirse Euro 6 modeli alınmaya daha müsait zira dünyada en pahalı benzini kullanan ülkemizde araç sahipleri araçlarının yakıt olarakta tasarruflu olmasını istediği için Euro 6 modeli satın almak için daha uygun. Zaten sizde karşılaştıcaksınız Euro 6 modeli max hız olarak 203 km/s yapmakta Euro 5 ise 218 km/s hız yapmakta. Arasında oldukça fazla bir max hız farkı olmadığı için performans açısında ve tasarruf açısından alınabilecek en iyi model Yeni Scirocco’nun Euro 5 modelini sizlere tavsiye ediyoruz.

Söz etmediğimiz diğer özellikler, araç dış görünümü ve araç içi kullanımdan bahsetmek istiyorum. Dış  görünüş olarak eski modellinden farklı pek fazla bir değişikliğe gidilmediğini söylemiştik. Ana hatlarıyla araç görünümü ve boyutları korunmuş. Yeni Scirocco her iki modelde uzunluk olarak 4256 mm  uzunluğa sahip, genişlik olarak ise 1810 mm olarak dizayn edilmiş. Araç yüksekliği ise 1406 mm. Aracın bagaj hacmi 312 lt ve yakıt tankı 55 lt olarak verilmiş. Tabi burdan daha fazla yakıt tüketen Euro 5 modelinin daha az yakıt tüketen Euro 6 modeli ile neden aynı yakıt tankı hacmine sahip olduğu ise kullanıcıların kafasını epey bi mmeşgul edeceğe benziyor. Aracın Euro 6 modelini boş ağırlığı 1280 kg diğer model Euro 5 ise 1360 kg çekmekte. Bu verilen özelliklerin yanında aracın spor olmasına rağmen ne kadar geniş bir iç hacme sahip olduğunu görebiliyoruz. Bu genişlik Yeni Scirocco sahibi olmak isteyenler için artı bir istek katmalarını sağlabilir.

2015 Yeni Scirocco Donanım Özellikleri

Yeni Scirocco donanım özellikleri ise kullanıcılara oldukça zengin içerik sunmaktadır. İç donanımda katlanbillir koltuklar, aliminyum sportif pedallar, bagajda 12 V soket, müzik çalar, ön kol desteği ve 2 adet pardak tutacağına kadar daha bir çok özellikleriyle en ince ayrıltısına kadar düşünülmüş bir Scirocco. Dış donanım ise 7J x 17″ “Shanghai” alüminyum jantlar, 225/45 R17 lastikler, Elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar,Karartılmış LED arka stop lambaları,Yer tasarruflu çelik jantlı stepne. Konfor olarak ise kullanıcıları memnun  etmek için herşey düşünülmüş Bluetooth’lu mobil telefon hazırlığı, Aktif karbon granüllü toz ve polen filtresi, Park mesafe sensörü (ön/arka), Görsel park desteği, Yol bilgisayarı (Türkçe dil seçenekli), Otomatik hava kalite sensörü. En son olarak ise herkesin merakla beklediği güvenlik konusu, aracımızda ABS, ESP, EBD, MSR, EDL, ASR, Önde 3 noktalı emniyet kemerleri, Arkada 2 adet 3 noktalı emniyet kemeri, Arkada 2 adet 3 noktalı emniyet kemeri, Disk frenler (ön/arka), Gündüz sürüş farları, Yokuş kalkış asistanı “Hill Hold”, Lastik basınç kontrol sistemi, Sürücü ve ön yolcu ön hava yastıkları, Sürücü ve ön yolcu yan ve tavan hava yastıkları gibi oldukça fazla güvenlik önlemlerinin alındığını görüyoruz.

2015 Yeni Scirocco Fiyatı

Fiyat konusunda ise Yeni Scirocco 1.4 TSI BMT 125 PS 29.700€ yani 84.143 TL gibi bir fiyattan Showroomlarda yeni sahiplerini bekliyor.

Yavaş yavaş yazımızın sonuna gelirken tanıtımını yaptığımız Yeni Scirocco incelememizi okudunuz ve neden bir Yeni Scirocco alınması veya alınmaması gerektiği hakkında bilgi sahibi oldunuz. Başka yazılılarımızda görüşmek üzere takipte kalın otosektor.com

Ayrıca bu modelin videolu incelemesini izlemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazı 1181 kere okundu.

YAZAR HAKKINDA

Facebookta bizi bulun